Remont kuchni zawsze wiąże się z kosztami. Jeżeli nie stać Cię na remont, możesz dokonać extra zmian tak naprawdę małym kosztem! Wystarczy kilka dobrych pomysłów, a Twoja kuchnia zmieni się nie do poznania!

 

W kuchni możesz zmienić fronty szafek. Pomaluj je farbą lub emalią. Przed tym zabiegiem koniecznie starannie oczyść ich powierzchnię - zeszlifuj papierem ściernym stare warstwy lakieru lub farby. Na wierzch szafek możesz też nakleić samoprzylepną folię - albo na całą powierzchnię drzwiczek, albo na niektóre fragmenty.

Nie musisz malować wszystkich ścian, chyba, że są bardzo pobrudzone. W innym przypadku, wystarczyże zmienisz tylko pas przy szafkach. Jeśli opatrzyły ci się kafelki, możesz je pomalować emulsją do płytek ceramicznych. Wcześniej dokładnie je oczyść i pokryj podkładem - jego rodzaj zależy od typu płytek.

Okna. Najprościej zmienić rolety lub zasłonki. Ale nie jest to jedyna możliwość. Jeśli zmieniamy kolor frontów szafek, taki sam możemy nadać okiennej ramie, malując ją farbą, której użyliśmy do odświeżenia mebli. Pamiętajmy, by pokryć ją wcześniej podkładem.

Blat. Jeżeli nosi widoczne slady użytkowania, należy go wymienić. Blaty z granitu czy marmuru choć piękne to jednak są drogie. Dlatego warto wybrać blat laminowany, cięty na wymiar. Kosztuje niewiele, świetnie sprawdza się w kuchni a na dodatek pięknie odmieni jej wnętrze.

Nie musisz malować ani oklejać frontów szafek. Wystarczy, że zmienisz jedynie uchwyty w drzwiczkach i szufladach. Choć są małe, tylko pozornie nie mają znaczenia dla wystroju kuchni. W rzeczywistości mogą bardzo poprawić wygląd szafek. Dobierz je kolorystycznie do pozostałych kuchennych detali.

Zadbaj o dodatki w kuchni. Są bardzo ważne dla wyglądu każdej kuchni. Dlatego jeśli już zdecydujesz, jaki kolor będzie dominował w odnowionym wnętrzu, dobierz pasujące dodatki w odpowiedniej barwie i stylu. Ważne jest wszystko - ściereczki, serwetki, rękawice do gorących rzeczy, naczynia czy koszyczki na sztućce.

Oświetlenie. Zmieniając wystrój kuchni, warto również pamiętać o sposobach wyeksponowania odświeżonych fragmentów pomieszczenia. Pomyśl na przykład o nowym oświetleniu, które je podkreśli. Przydadzą się małe, dyskretne lampki. Nie musisz jednak wydawać fortuny i zmieniać całej instalacji elektrycznej, ciągnąć kabli, itd. Wystarczy, że kupisz zgrabne, nowoczesne lampki, mające własne, bateryjne zasilanie.