Wśród dużej części Polaków panuje obecnie utarty stereotyp, że domy wzniesione z bali są dobrem luksusowym i tylko niewielu ludzi może sobie na nie pozwolić. Mimo tego, coraz więcej mieszkańców naszego kraju decyduje się na wybudowanie domów w tej właśnie technologii. Obecnie budowanie domów z bali jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach świata, takich jak USA, Kanada, czy też w państwach skandynawskich. Budowanie domów z bali niesie ze sobą wiele zalet. Firma Arex Cebrat Arkadiusz posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu domów z bali. Nasze przedsiębiorstwo gwarantuje wszystkim klientom wzniesienie wysokiej jakości domów, w których wszyscy mieszkańcy będą czuli się niezwykle komfortowo.

 

Historia domów z bali sięga czasów XVII. Pierwsze budynki tego typu powstawały w Stanach Zjednoczonych, a ich wykonawcami byli pierwsi migranci, którzy przybyli na te tereny z krajów skandynawskich. Największy rozkwit domów z bali przypada na XIX wiek, kiedy to zaczęły powstawać całe osiedla ludzkie składające się z domów z bali. Ta technologia budowlana również w Polsce ma całkiem długą tradycję. Na przełomie XIX i XX na terenie Podhala zaczęły masowo powstawać charakterystyczne dla tego obszaru domki, które wkrótce okrzyknięto stylem zakopiańskim, a mieszkanie w budynkach tego typu było często odbierane jako patriotyzm jego mieszkańców.

Jak widać, domy z bali już od kilku wieków znakomicie służą wszystkim swoim mieszkańcom. Argumentów przemawiających za wznoszeniem domów w tej kategorii jest bardzo wiele. Jeden z najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na wznoszenie domów z bali, są względy ekologiczne. Budowle tego typu powstają z drewna, które jest o wiele tańsze niż inne dostępne materiały budowlane Duże znaczenia ma także stosunkowo niewielka waga szkieletu budynku, co pociąga za sobą ograniczenie wielkości fundamentów, na których powstanie dom. Ma to bardzo istotny wpływ na zmniejszenie kosztów materiałów, a także ich transportów na obszar budowy. Za wznoszeniem domów z bali przemawia także nadzwyczajna trwałość drewna. Domy wybudowane z tego materiału są w stanie istnieć nawet 200 lat. Dodatkowo drewno, z którego powstają domy ma też bardzo korzystny wpływ na wszystkich domowników. Dzięki swoim właściwościom, drewno może zarówno pochłaniać, jak i oddawać wilgoć, co ma duży wpływ na samopoczucie wszystkich mieszkańców domu.  Kolejnym argumentem, wskazującym na opłacalność budowania domów z bali, jest niezmiernie szybki czas ich wznoszenia. Po uprzednim przygotowaniu fundamentów, konstrukcja domu może powstać nawet w czasie miesiąca. Proces budowania domów z bali jest o wiele prostszy niż w przypadku budynków wznoszonych z innych materiałów. Całość prac polega na odpowiednim zamontowaniu poszczególnych drewnianych segmentów, które są ze sobą zespolone przy pomocy gwoździ i metalowych łączników. W przypadku budowania domów z bali nie zachodzą też żadne przerwy technologiczne, dzięki czemu pracę odbywają się w sposób ciągły i co ważne, mogą być wykonywane przez cały rok, w niemal każdych warunkach atmosferycznych.  Domy z bali są też znakomitym wyborem dla wszystkich zwolenników ekologicznego budowania. Drewno jest jedynym całkowicie odtwarzanym przez przyrodę materiałem, a wszystkie elementy wykorzystywane w procesie budowy, z biegiem czasu w naturalny sposób powracają do gleby.

Podróżując w okolicach Podhala, nieraz można natknąć się na stare i piękne domy z bali. Trend na ich budowanie powoli rozszerza się na całą Polskę, a domy wzniesione w tej technologii powstają w coraz to nowych miejscach. Ich charakterystyczny urok sprawia, że wielu ludzi marzy o wzniesieniu takiego domku. Firma Arex Cebrat Arkadiusz jest w stanie zrealizować to marzenie, i wybudować dla Ciebie piękny, drewniany domek, który stanie się obiektem zazdrości wszystkich Twoich przyjaciół.

Serdecznie zapraszamy do naszych biur w Żywcu oraz w Głogoczowie - koło Krakowa, gdzie uzyskacie Państwo wszelkie informacje na temat budowy i wykończenia Waszego wymarzonego domu.

Marzysz o pięknym, drewnianym domu - skontaktuj się z nami - sprełnimy Twoje marzenia - istniejemy dla Twojej wygody !