Budując dom zastanawiamy się, czy lepszy będzie dom parterowy czy piętrowy. Zarówno domy parterowe jak i piętrowe mają swoje zalety. Decyzja jaki dom wybudować zależy od naszych potrzeb. Należy więc dokładnie przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania i wtedy zdecydować jaki dom wybudować - parterowy czy piętrowy. Firma Arex Arkadiusz Cebrat pomoże Ci w podjęciu takiej decyzji.

Dom parterowy z pewnością ucieszy tych, którzy lubią otaczać się przyrodą. Dom parterowy jest blisko związany z ogrodem. W domu parterowym mamy swobodny dostęp do ogrodu. Możemy szybko się do niego dostać, a dzięki dużym przeszkleniom-  ogród może stać się integralną częścią domu.

Co jeszcze może przekonać nas do wyboru domu parterowego? Zaletą domu parterowego jest przestronność wnętrz. Poza tym dom parterowy sprzyja wzmacnianiu rodzinnych więzi. Wszyscy członkowie rodziny mieszkają na jednym poziomie i mogą swobodnie się kontaktować.

Wygodne użytkowanie

Co ważne, dom parterowy jest wygodny w użytkowaniu zarówno dla młodych ludzi, jak i dla osób starszych. Dom parterowy jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z osobą niepełnosprawną. Brak schodów w domu parterowym ułatwi im poruszanie się po domu.

Jeśli zastanawiasz się który dom wybrać - parterowy czy piętrowy, to do domu parterowego z pewnością przekona Cię cena. Budowa domu parterowego jest tańsza niż budowa domu piętrowego. Nie trzeba budować stropu i ścian nad parterem, schodów czy wysokich rusztowań.

Poza tym budowa domu parterowego trwa krócej niż budowa domu piętrowego. Zrealizowanie projektu domu parterowego jest proste, co pozwoli uniknąć błędów ekipy budowlanej. To uchroni nas przed ewentualnymi kosztami w przyszłości.

Większa działka

Jeśli planujemy budowę domu parterowego, to powinniśmy pamiętać jednak o tym, że taka konstrukcja wymaga większej działki niż konstrukcja piętrowa. Jak widać, dom parterowy ma wiele zalet, dlatego coraz więcej osób myśli nad budową domu parterowego. Domy piętrowe wciąż są jednak bardzo popularnym budowlanym rozwiązaniem. Jakie zalety mają domy piętrowe?

Przede wszystkim dom piętrowy można zbudować na niewielkiej działce. Dom piętrowy zajmuje znacznie mniej miejsca niż dom parterowy. Zaletą domu piętrowego jest również oszczędność ogrzewania. Dom piętrowy ogrzejemy niższym kosztem niż dom parterowy. W domu piętrowym w przeciwieństwie do domu parterowego można zbudować schody. Schody mogą być piękną ozdobą naszego domu. Zaletą domu piętrowego jest również możliwość wybudowania ozdobnego balkonu, który wpłynie na estetykę budynku.

Podział pomieszczeń

W domu piętrowym łatwiej niż w domu parterowym oddzielić poszczególne części domu - dzienną i sypialną. Najczęściej na parterze znajdują się korytarz, salon, kuchnia i toaleta, a na piętrze zlokalizowane są sypialnie domowników i łazienka.

Dom piętrowy może być dobrym pomysłem jeśli planujemy, by w przyszłości zamieszkały z nami dzieci. Wtedy każda rodzina będzie mieszkała na innym poziomie, co wpłynie na komfort mieszkania. Oczywiście dom parterowy możemy w przyszłości rozbudować jeśli pojawi się taka potrzeba, ale budując dom piętrowy już nie będzie trzeba martwić się o ewentualną rozbudowę. Pomieszczenia będą gotowe.

Słoneczne wnętrza

Co jeszcze może przekonać nas do wyboru domu piętrowego? Dom piętrowy jest lepiej nasłoneczniony niż dom parterowy. Słońce dociera zarówno do pomieszczeń znajdujących się na parterze, jak i na piętrze.

Poza tym dom piętrowy może mieć ciekawszą formę niż dom parterowy. Jeśli więc zależy Ci na wykorzystaniu najnowszych architektonicznych trendów to dom piętrowy będzie lepszą decyzją.

W takim razie jaka jest odpowiedź na pytanie jaki dom wybrać - parterowy czy piętrowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór domu - piętrowy czy parterowy zależy od oczekiwań rodziny, która ma w nim zamieszkać. Jeśli trudno podjąć Ci decyzję - serdecznie zapraszamy do firmy Arex Arkadiusz Cebrat. My dopasujemy projekt domu do Ciebie i Twojej rodziny!