Jaki kształt może mieć dach? To pytanie z pewnością zadają sobie ci, którzy budują dom. Często zwracamy uwagę głównie na wybór dachówki, a mniejsze znaczenie przywiązujemy do kształtu dachu. Kształt dachu jest jednak bardzo ważny, dlatego planując konstrukcję budynku nie można pominąć tej kwestii. Jaki kształt może mieć dach? Która z propozycji będzie tą najlepszą? Zapraszamy do firmy Arex Arkadiusz Cebrat po fachowe porady! 

 

Kształt dachu wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale też na koszty budowy. Kształt dachu ma również wpływ na ochronę budynku i oszczędność energii. Kształt dachu pełni niezwykle ważną funkcję w sytuacji gdy planujemy budowę domu z poddaszem. To właśnie od kształtu dachu będzie zależał komfort użytkowania pomieszczeń mieszczących się na poddaszu. Warto, więc przemyśleć jaki dach ma mieć nasz dom.

Dach skośny

Jaki kształt może mieć dach? Dach domu może mieć różne kształty. Najczęściej wybiera się skośny kształt dachu. Skośny kształt dachu może być jednopołaciowy, dwupołaciowy, czteropołaciowy lub wielopołaciowy.

Najczęściej buduje się dach o kształcie skośnym dwuspadowym. Nachylenie połaci wpływa na styl budynku. Połacie mogą stworzyć zarówno klasyczny styl architektoniczny, jak i nowoczesny styl wykorzystujący najnowsze budownicze trendy. W przypadku dachu o kształcie skośnym dwuspadowym ważną rolę odgrywa też okap.

Dach o kształcie skośnym czterospadowym ma więcej form niż dach o kształcie skośnym dwuspadowym. Dach o kształcie skośnym czterospadowym będzie odpowiedni np. dla dworków.      

Natomiast dach o kształcie skośnym wielopołaciowym stosuje się w przypadku budowy domu z kilku brył.

Jaki dach najtańszy?

Jaki kształt dachu domu wybrać, by budowa nie była droga? Najtańszym dachem jest dach o kształcie skośnym dwupołaciowym. Najwięcej zapłacimy za dach o kształcie skośnym wielopołaciowym.

Jeśli zdecydujemy się na kształt dachu skośny dwupołaciowy lub czteropołaciowy to taka konstrukcja ochroni przed warunkami zewnętrznymi - deszczem  czy śniegiem. Natomiast dach o kształcie skośnym dwupołaciowym będzie najbardziej energooszczędny.

Jeśli myślimy o budowie domu z poddaszem to warto wybrać kształt dachu skośny dwupołaciowy lub czteropołaciowym. Taki kształt dachu sprawi, że na poddaszu będzie dużo przestrzeni. Decydując się na budowę domu z poddaszem nie warto budować dachu o kształcie skośnym wielopołaciowym. Taka konstrukcji ograniczy przestrzeń na poddaszu.

Dach płaski

Jaki jeszcze może mieć kształt dach? Oprócz dachu o kształcie skośnym duża popularnością cieszą się też płaskie dachy. Połać dachu o płaskim kształcie jest lekko nachylona. Umożliwia to swobodny przepływ wody z dachu. Dach o kształcie płaskim jest prosty w budowie. Warto zaznaczyć, że dach o płaskim kształcie jest bardzo uniwersalny i funkcjonalny. Dach o płaskim kształcie można wykorzystać np. na taras czy ogród.

Dach o kształcie płaskim ma wiele zalet. Jedną z nich jest odporność na warunki zewnętrzne np. na wiatr. Jeśli będzie trzeba wejść na dach o płaskim kształcie i coś sprawdzić to nie powinno być z tym problemu. Na płaskim dachu można umiejscowić słoneczne kolektory. Dzięki temu Twój dom będzie oszczędny i ekologiczny.

Więcej przestrzeni

Dach o płaskim kształcie ma jeszcze inne zalety. Dach o płaskim kształcie zwiększa domową przestrzeń. Nie ma skosów charakterystycznych dla dachów o kształcie skośnym.

Warto podkreślić, że dach o płaskim kształcie będzie dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich działek.

Pamiętaj jednak, że dach o kształcie płaskim musisz regularnie odśnieżać, by nie gromadziło się na nim zbyt dużo śniegu.

Z firmą Arex Arkadiusz Cebrat budowa dachu o odpowiednim kształcie będzie prosta i sprawna. Jeśli zastanawiasz się jaki kształt może mieć dach to my wybierzemy dla Ciebie ten, który spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy do firmy Arex Arkadiusz Cebrat! Przedstawimy Ci wady i zalety dachów o kształtach skośnych i płaskich. Doradzimy, który z kształtów będzie odpowiedni dla Twojego budynku